Hiszpańskie wakacje. Co warto zobaczyć?

Wakacje w Hiszpanii to marzenie wielu osób planujących letni urlop. Miłośnicy kąpieli słonecznych na Półwysep Iberyjski powinni jechać w czerwcu, lipcu bądź sierpniu. Planując zwiedzanie hiszpańskich zabytków, świątyń można tam jechać wiosną lub wczesną jesienią.

 

Do najciekawszych miejsc na Półwyspie Iberyjskim należy Alicante, którego wizytówka jest Zamek Świętej Barbary. Innym ważnym miastem na mapie Hiszpanii jest Barcelona z niesamowitą listą atrakcji i zabytków (takich jak Świątynia Pokutna Świętej). Miłośnicy sztuki powinni wybrać się do Figueres, w którym znajduje się Teatro-Museo Dalí.

Hiszpania – kiedy jechać na Półwysep Iberyjski

Półwysep Iberyjski to popularny kierunek turystyczny. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę niesamowite miasta, atrakcje, które są idealne na wakacje. Hiszpania oferuje wspaniałe zabytki, pyszną kuchnię, a panujące tam warunki pogodowe sprzyjają wypoczynkowi nad brzegiem morza.

Najchłodniejszym miesiącem na Półwyspie Iberyjskim jest bez wątpienia styczeń, średnia temperatura w ciągu dnia wynosi wówczas 11oC. Miłośnicy historii, hiszpańskiej kultury, architektury i sztuki mogą tam jechać w marcu bądź kwietniu, kiedy temperatury mieszczą się w zakresie od 17 do 20oC. W takich warunkach można zdecydować się na pierwsze kąpiele w morzu. Upalnie zaczyna robić się w czerwcu, w tym czasie na hiszpańskich plażach pojawia się coraz więcej turystów niemal ze wszystkich zakątków świata. Osoby, którym nie przeszkadza upał, mogą się udać w tamtym kierunku również w lipcu i sierpniu, należy jednak mieć świadomość, że znalezienie wolnego miejsca na plaży w środku hiszpańskiego lata może być nie lada wyzwaniem. We wrześniu i październiku temperatura na Półwyspie Iberyjskim nie spada poniżej 20oC, w tym czasie można zdecydować się na podróże krajoznawcze. Listopad i grudzień w Hiszpanii są miesiącami cieplejszymi niż w Polsce. Planując zimową podróż na Półwysep Iberyjski, warto zabrać ze sobą parasolkę.

Wizyta w mieście światła – co warto zobaczyć w Alicante?

Spędzając wakacje w Hiszpanii, na wybrzeżu Costa Blanca nie można pominąć Alicante. Jest to miasto w regionie Walencji, którego nazwa po arabsku oznacza źródło światła. Najbardziej charakterystyczną częścią Alicante jest Santa Cruz z bogato zdobionymi, kolorowymi domami. Sporym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się również „ulica grzybów” (Calle San Francisco) z ogromnymi rzeźbami kolorowych grzybów. Najważniejszą budowlą w Alicante, a zarazem wizytówką tego hiszpańskiego miasta, jest Zamek Świętej Barbary, czyli Castillo de Santa Bárbara, który znajduje się na wierzchołku góry Benacantil. Pochodzi on z IX wieku, powstał w okresie, w który, miasto znajdowało się pod panowaniem Maurów. Do ważnych miejsc Costa Blanca należy również Monasterio de la Santa Faz, jest to klasztor, w którym znajduje się Santa Faz de Alicante – relikwia przedstawiająca twarz Chrystusa. Do najciekawszych zabytków w regionie Walencji zaliczany jest też ratusz miejski (Ayuntamiento). Poza tym na uwagę zasługuje arena walk z bykami (Plaza de Torros), Katedra Świętego Mikołaja, Basílica de Santa María (najstarszy kościół w mieście, wybudowano go w XIV-XVI w.). Nie można zapomnieć o szerokich i piaszczystych plażach Alicante, miłośnicy kąpieli słonecznych swoje kroki z reguły kierują w stronę Playa del Saladar i Playa de Postiguet.

Zwiedzanie Barcelony

Barcelona to miejsce, w którym nie można się nudzić, lista atrakcji i zabytków, które warto zobaczyć, będąc w tym niesamowitym hiszpańskim mieście, robi wrażenie. Stolica Katalonii należy do najciekawszych miejsc na mapie Europy. Najstarszą zamieszkałą częścią Barcelony jest Barri Gòtic, w której nie brakuje pamiątek przeszłości z czasów rzymskich i średniowiecza. Prowadzi ona pod samą gotycką katedrę Św. Eulalii, patronki Barcelony. Dzielnica gotycka sąsiaduje z dzielnicami Raval, Barceloneta oraz La Ribera. Niedaleko Barri Gòtic zlokalizowana jest budowana w latach 1329-1383 Basílica de Santa Maria del Mar, która jest doskonałym przykładem katalońskiego gotyku. Będąc przy słynnym placu Plaça del Rei, można wybrać się do muzeum historii Museu d’Història de Barcelona. Innym ważnym miejscem na mapie stolicy Katalonii jest Basílica de Santa Maria del Pi, która wymagała odrestaurowania po zniszczeniach dokonanych w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Będąc w drugim największym mieście Hiszpanii, należy odwiedzić secesyjną Świątynię Pokutną Świętej Rodziny (Sagrada Família), która została zaprojektowana przez Antoniego Gaudíego. Najbardziej znanym deptakiem w Barcelonie jest La Rambla, rozciąga się on między pomnikiem Krzysztofa Kolumba a Placem Katalońskim.

Podróż do miasta Salvadora Dali – tajemnica Figueres

Miłośnicy sztuki, szczególnie surrealizmu, będąc w Hiszpanii, powinni udać się do rodzinnego miasta Salvadora Dali. W Figueres znajduje się Teatro-Museo Dalí, w którym poza dziełami wspomnianego artysty można podziwiać elementy interaktywne (kreacje wyobraźni Daliego), które można dotknąć. Jest to drugie najpopularniejsze hiszpańskie muzeum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.