Średniowieczny Jemen i plaże Sokotry

Wyżynno-górzyste tereny, liczne wygasłe wulkany, a także zachwycające plaże wyspy Sokotry – tak Jawi się jemeńskie państwo, które jest pełne zadziwiających kontrastów. Niemal w każdym miejscu można tu spotkać świadectwa bogatej historii oraz wpływy zróżnicowanych systemów politycznych. Jemen jako kraj położony na Półwyspie Arabskim, staje się coraz bardziej popularnym celem turystycznych wyjazdów. Zapraszamy na spotkanie z prawdziwie baśniowym światem, który dostarczy nam niezapomnianych wrażeń.

Kiedy jechać?

Za optymalny czas na odwiedzenie Jemenu oraz wyspy Sokotry uchodzą miesiące od października do kwietnia. W tym okresie nie ma jeszcze zbytnich upałów, a temperatury są przyjazne do eksplorowania najciekawszych jemeńskich zakątków. Najgoręcej jest w okresie od czerwca do września, zwłaszcza w rejonach typowo pustynnych. Warto też pamiętać o tym, iż od lipca do września wybrzeże wraz z wyspami znajdują się pod wpływem monsunu. W tym czasie ulewne deszcze mogą utrudnić podróżowanie po kraju.

Plan podróży

Dzień 1. Wylot z Polski.

Dzień 2-4. Sana. Przygodę z Jemenem rozpoczniemy od wizyty w mieście Sana, które jest jednocześnie stolicą jemeńskiego kraju. Sana jest miastem niesłychanie ciekawym, a co więcej, zaliczanym do grona najstarszych metropolii na całym świecie. Na każdym kroku można tu natknąć się na historyczne miejsca oraz wspaniałe zabytki, które robią na turystach dość duże wrażenie. W trakcie wizyty w stolicy Jemenu będziemy mogli podziwiać nie tylko wyjątkową architekturę miasta, ale także wybrać się na lokalne rynki, gdzie lokalni mieszkańcy sprzedają amforę oraz mirrę.

Dzień 4-11. Wyspa Sokotra. Po wizycie w Sanie, czas na odwiedzenie wyspy Sokotry. To legendarny zakątek na Morzu Arabskim, który właściwie nie został jeszcze do końca skażony cywilizacją. Świadczy o tym chociażby brak infrastruktury turystycznej. Jednak wyspa sama w sobie kryje wiele fascynujących zakątków, do których będziemy mogli udać się wraz
z przewodnikiem. Na szczególną uwagę zasługuje dość urozmaicona linia brzegowa z ciągnącymi się odcinkami piaszczystych plaż. Są tu także malownicze zatoki, które stwarzają idealne warunki do błogiego relaksu. Sokotra może też poszczycić się dobrze zachowaną szatą roślinną oraz licznymi gatunkami endemicznymi. Można tu zaobserwować między innymi dracenę, jedno z najbardziej charakterystycznych drzew na Sokotrze oraz palmy daktylowe.

Dzień 12. Wylot do Polski.

Jedzenie

Kuchnia Jemenu jest stosunkowo mało znana na świecie. W trakcie pobytu w Jemenie oraz na wyspie Sokotrze będziemy jednak mogli przekonać się o upodobaniach kulinarnych tutejszej ludności. Sztuka kulinarna Jemenu jest przede wszystkim niezwykle aromatyczna – wszystko to za sprawą przypraw, które na masową skalę dodawane są do dań. Najbardziej popularne są posiłki przyrządzane na bazie wołowiny, baraniny oraz kurczaka. W czasie pobytu W Jemenie warto spróbować pysznego gulaszu z pomidorów, cebuli, brązowej fasoli oraz chilli – danie to często serwuje się na śniadanie wraz z sadzonymi jajkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.